Kékkői Zoltán írásbeli kérdése Gráf József FVM miniszterhez "A bázisidőpontban milyen arányban művelték a tulajdonosok a termőföldet, és mekkora hányad volt bérlők használatában?" címmel.
Tisztelt Miniszter Úr!
Az Európai Unió közgazdasági viszonyai között az agrártámogatások elmaradása olyan súlyos versenyhátrányt jelent a termőföldhasználó számára, amely önmagában teszi lehetetlenné a termőföld rendeltetésszerű használatát. Ezért amennyiben a föld tulajdonjogát és a földért járó támogatást egymástól elválasztó SPS-rendszer bevezetésre kerül, az roppant hátrányosan érintené a gazdálkodók jelentős részét. Azok a földtulajdonosok ugyanis, akik az un. bázisidőpontban bérbe adták termőföldjüket, a későbbiekben már csak támogatások nélkül tudnák azt újra használatba venni, vagy másnak - esetlegesen kedvezőbb feltételek mellett -bérbe adni. Az új típusú támogatási forma bevezetése drasztikusan korlátozza a termőföld forgalmát (értékesítését és bérlését ill. bérbeadását is).
Kérdezem tehát Miniszter urat:
- A bázisidőpontban milyen arányban művelték a tulajdonosok a termőföldet, és mekkora hányad volt bérlők használatában?
- Nem érzi-e ellentmondásosnak, hogy a földet a bázisidőpontban használóhoz kötődik a támogatás összege ahelyett, hogy a termőföldet aktuálisan megművelő, a termés érdekében kockázatot vállaló gazda kapja a támogatást - függetlenül attól, hogy tulajdonosként vagy bérlőként rendelkezik a földhasználat jogával?
- Mi alapján jelölték ki a bázisidőpontot, és a támogatások elosztása szempontjából mennyi ideig számít mérvadónak az SPS-rendszer bevezetése esetén?
Várom válaszát!
Budapest, 2009. július 17.
Kékkői Zoltán
országgyűlési képviselő