Keményen kritizálta az Európai Bizottságot az uniós tejválság kapcsán július 22-én kiadott intézkedési lista elégtelensége miatt az Európai Parlament.
Az uniós törvényhozás mezőgazdasági és vidékfejlesztési szakbizottságának nagyobbik fele - a termelőkhöz hasonlóan - a tejkvóták megemelésében látja a piaci árak drasztikus csökkenésének fő okát. Brüsszel ugyanakkor nem hajlandó elállni a tejkvóták fokozatos emeléséről, illetve végső soron a rendszer fokozatos felszámolásáról hozott döntésétől, hiába emelt szót az EP szakbizottságán kívül már a német szaktárca vezetője, Ilse Aigner is az intézkedés visszavonása mellett.
Az Európai Bizottság által felsorolt lehetséges intézkedések a kvótaemelés visszavonásán kívül szinte minden lehetséges uniós eszközt tartalmaznak. Így szerepel többek között a listán a januárban elindított raktározási támogatásnak, illetve a vaj és a sovány tejpor március 1-jén megkezdett intervenciós felvásárlásának 2010 februárjáig történő meghosszabbítása. Brüszszel ezenfelül felajánlotta az export-visszatérítés határozatlan ideig való fenntartását, és egy sor egyéb lehetőséget is biztosított a tagállamoknak a gazdák megsegítésére. A bizottság csupán a leglényegesebbnek tartott ponton nem engedett. "Kitartunk a kvótarendszer felszámolását célzó politikánk mellett" - fogalmazott Mariann Fischer Boel uniós agrárbiztos a jelentés tegnapi közzététele kapcsán.
Az EP szakbizottsága ugyanakkor meglehetősen gyors és éles hangú válasszal reagált. "Mindannyian egyetértünk abban, hogy Brüsszel javaslatai elégtelenek" - szögezte le a parlament mezőgazdasági bizottságának elnöke. A szocialista Paolo De Castro emellett annak a reményének is hangot adott, hogy az EU agrárbiztosa képes lesz válaszolni a kritikákra a szakbizottság következő, szeptember 1-jei ülésén.
Glattfelder Béla, az EP agrárbizottságának néppárti tagja is a tagállamok és Brüsszel által hozott korábbi kvótaemelési határozatra vezette vissza a tejárak drasztikus csökkenése miatt kialakult válságos helyzetet. A honatya becslése szerint csak 2009-ben 14-20 milliárd eurónyi veszteséget okozhat a tejtermelőknek az árak mélyrepülése.
(Rapid, EP, Reuters)