HTML

Kisgazdák Blogja

A polgári kisgazdák nem hivatalos blogja. A bejegyzés tartalmáért a szerző felelős.

Friss topikok

Az elpazarolt almatermés nyomában

Kisgazda 2009.04.28. 18:40

Kékkői Zoltán országgyűlési képviselőnk kérdést intézett az FVM vezetéséhez az Országgyűlés április 27-i ülésnapján. "Miért pazarolta el az agrártárca a tavalyi almatermés 15 százalékát ahelyett, hogy az EU elveivel megegyezően az iskolás gyermekeknek juttatta volna?" címmel.

KÉKKŐI ZOLTÁN (Fidesz): Köszönöm, elnök úr. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Államtitkár Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Becslések szerint a tavalyi év során megtermelt 670 ezer tonnányi almából 100 ezer tonna alma maradt a fákon. Ez nagyjából a 2008. évi termés 15 százalékát teszi ki. Ennyi alma elpazarlása azért is különösen érthetetlen, mert az Európai Parlament november közepén fogadta el az Európai Bizottság által bevezetni kívánt úgynevezett iskola-gyümölcsprogramot, amelyre Brüsszel 500 millió eurót szánna. Az EP tervei szerint így lehetővé válna, hogy az európai iskolás és óvodás gyermekek minden nap friss gyümölcsöt kapjanak. Az EP a program részeként előnyben szeretné részesíteni a helyi termelőktől származó és szezonális gyümölcsöket. Ez azért is fontos, mert az Egészségügyi Világszervezet szerint egy 11 év alatti gyermeknek legalább 400 gramm gyümölcsöt vagy zöldséget kellene fogyasztania naponta. A fentiek alapján érthetetlen, hogy miközben Brüsszel prioritásként kezeli a gyermekek napi étkezésének hazai termesztésű gyümölcsökkel és zöldségekkel való kiegészítését, addig Magyarországon hagyják kárba veszni a feleslegesnek mondott almát.

Kérdezem tehát államtitkár úrtól: miért pazarolta el az agrártárca az idei almatermés 15 százalékát ahelyett, hogy azt az EU elveivel megegyezően az iskolás gyermekeknek juttatta volna? Szándékozik-e a tárca az EU iskola-gyümölcsprogramjának mintájára a magyarországi gyermekek számára mindennap friss gyümölcsöt és zöldséget biztosítani az egészséges táplálkozásra való nevelés jegyében?
Köszönöm a figyelmet.

GŐGÖS ZOLTÁN földművelésügyi és vidékfejlesztési minisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselő Úr! Nagyjából 30 ezer tonna korai érésű alma valóban betakarítatlan maradt. Ennek egyik oka az a blokád volt, amely szeptember 15-ig megakadályozta ennek a gyümölcsnek a beszállítását a feldolgozó üzemekbe. Ezt pedig nem a minisztérium szervezte, képviselő úr.

A másik: ha nyomon követné az európai jogalkotást, nemcsak addig jutott volna el, hogy mit döntött az Európai Parlament, hanem azt is tudná, hogy ennek a döntésnek a végrehajtási rendelete pénteken jelent meg. Most pénteken. Azt tehát, hogy az elmúlt évben mit csináltunk volna ezzel programmal, nem tudom, de hogy az idei évtől erre lehetőség van, ez valóban így van, és meg is fogjuk tenni ezt a lehetőséget.

Szeretnék még egy dolgot jelezni, képviselő úr. Az 500 millió euró úgy igaz, hogy 2013-ig, és ebből egy évben maximum 90 millió eurót használhat fel a 27 tagország. Ez azt jelenti, hogy heti egy alkalommal tudunk ebből a pénzből gyümölcsöt adni a gyerekeknek, figyelembe véve a Magyarországra jutó forrásokat. Nyilvánvalóan fogunk ehhez nemzeti pénzt tenni, de nem szeretnénk senkiben olyan illúziót kelteni, hogy a magyarországi 670 ezer tonna megtermett almát ezen az ágon keresztül majd le fogjuk tudni vezetni. Azt kérem, képviselő úr, hogy ön se próbáljon ilyen felesleges illúziókat kelteni az almatermelők körében.

Ebben a programban most ott tartunk, hogy a stratégia kész van. Egyébként ebbe beszállt minden érdekképviselet. Miután a végrehajtási rendelet - még egyszer mondom - pénteken megjelent, innentől kezdve a magyarországi szabályozást is ehhez tudjuk igazítani, és szeptember 1-jétől ezt a programot el tudjuk indítani azon a kereten belül, amiben az Európai Unió nekünk forrást biztosít, hozzátéve természetesen a Magyarországtól elvárt önrészt is. De még egyszer mondom, ez nem fogja megoldani a magyarországi almatermelés problémáit, főleg olyan évben, mint a tavalyi, amikor komoly túltermelésünk volt. Én sokkal inkább a szerkezetváltást és a jobb marketinget, illetve a termelői összefogást látom ennek a megoldására.
Köszönöm szépen a figyelmüket.

(parlament.hu)

Szólj hozzá!

A bejegyzés trackback címe:

https://kisgazda.blog.hu/api/trackback/id/tr711092116

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása