HTML

Kisgazdák Blogja

A polgári kisgazdák nem hivatalos blogja. A bejegyzés tartalmáért a szerző felelős.

Friss topikok

Eladósodás és kiárusítás

Kisgazda 2008.12.09. 21:18

Pestszentimre-Pestszentlőrinc Önkormányzatának az októberi képviselő-testületi ülésén 3 milliárd forintos kötvénykibocsátásról született döntés úgy, hogy szükségességéről előzetesen sem az ellenzékkel, sem a civil szervezetekkel és persze a lakossággal sem történt semmilyen egyeztetés.

A kötvénykibocsátás következtében 3 milliárd forintról 6 milliárd forintra emelkedik a kerület adóssága az önkormányzati tulajdonú cégek tartozásaival együtt. A kötvénykibocsátásból származó 3 milliárd forintos bevételt a városvezetés fejlesztések végrehajtására kívánja fordítani. De nincs ember a kerületben a városvezetésen kívül aki meg tudná mondani azt, hogy a tervezett fejlesztések jövedelmet termelnek e majd vagy csupán presztízsberuházások várhatóak hatalmi pozíciók fenntartása céljából. Ugyan vannak előirányzott célok fejlesztési tervekre de, hogy a valóságban mit is takarnak az majd megvalósításuk pillanatában derül ki.

Azonban tény, hogy fejlesztésekre a kerület érdekében is szükség van, de másképpen is lehetett volna forrásokat találni az előirányzott célok megvalósítására , mint Pestszentimre-Pestszenlőrinc adósságállományának növelése által. Ugyanis a kötvénykibocsátás igen nagy kockázatot jelent a gazdasági válság és a kiszámíthatatlan árfolyam ingadozások következtében, másrészt megköti a következő 15-20 év önkormányzatának pénzügyi gazdasági mozgásterét.

Mivel a kötvénykibocsátás már eldöntött tény, fejlesztésekre pedig szükség van itt az ideje annak, hogy az önkormányzat korrigálja 10 éves hiányosságát és megalkossa az egész kerületre vonatkozó területfejlesztési koncepcióját, amelynek figyelembevételével kerülnének megvalósításra az előirányzott célok.

A kötvénykibocsátás következtében a városvezetés csökkenteni kívánja kiadási költségeit, emiatt áll szándékában az önkormányzati tulajdonú bérlakások felének értékesítése, mivel ezáltal számos dologi kiadástól megszabadul és egyszeri bevételre tesz szert.

Azonban az önkormányzati bérlakások esetében nem szabad elfeledkezni arról, hogy ezekben a lakásokban nagyrészt olyan alacsony jövedelmű és társadalmilag hátrányos helyzetű emberek élnek, akik piaci alapon nem tudnának otthonhoz jutni, másrészt igen nehezen bírkóznak meg az árak emelkedésével. A kerületi polgárok 15%-a már most is részesül valamilyen szociális támogatásban, amelynek a mértéke a szociális és gazdasági válság hatására valószínűleg emelkedni fog.

A városvezetés az önkormányzati bérlakások tervezett értékesítése kapcsán elfeledkezett arról, hogy szándékával éppen azokat az emberek hozza a legnehezebb helyzetbe akiket a szociális támogatások által segít. Ugyanis ezek az emberek nehéz szociális helyzetük következtében egyáltalán nincsenek olyan körülmények között, hogy képesek lennének megvásárolni elővásárlási jogukkal élve azt a bérlakást, amelyben élnek.

Ennek következtében nem tudni mi lesz majd azokkal az emberekkel akik nem tudják majd megvásárolni a bérleményüket. Nagy a valószínűsége azonban annak, hogy ezeket a lakásokat a kerület szocialista-szabaddemokrata vezetése értékesíteni fogja a bérlők feje felett, ha nem élnek elővásárlási jogukkal, mivel az eladásból származó bevételre számítanak. Ezt követően pedig az új tulajdonos jóindulatán múlik az, hogy az addigi bérlők továbbra is bérlők maradhatnak vagy a budapesti hajléktalanok népes táborát gyarapítják majd. A hatályos jogszabályok értelmében egyedül a nyugdíjas bérlők lehetnek biztonságban ha nem élnek elővásárlási jogukkal, mivel ezeket a lakásokat csak a bérlő írásbeli hozzájárulásával lehet elidegeníteni.

Nem ez az egyetlen járható út a kerület kiadásainak csökkentésére, létezik más megoldás is. Például ilyen megoldás lehetne a luxus kiadások lefaragása és a kerület racionális gazdálkodásának megvalósítása.

Ha pedig a kerület vezetői nincsenek tisztában mik ezek a lehetőségek akkor viselkedjenek demokrataként és folytassák le a megfelelő egyeztetéseket az ellenzékkel, a civil szervezetekkel és a lakossággal amelynek következtében - megvalósítható - reális javaslatokat fognak kapni Pestszentimre-Pestszentlőrinc kiadásainak csökkentésére, amely nem fogja veszélyeztetni a bérlakások bérlőinek lakhatási lehetőségeit.

Harangi Fülöp

 

1 komment

A bejegyzés trackback címe:

https://kisgazda.blog.hu/api/trackback/id/tr25813880

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

falevél 2008.12.11. 22:00:10

Kispesten lakom, Lörincen dolgozom. Sokáig büszke voltam arra, hogy Lörincnek pozitív volt a mérlege, amig Kispest igencsak elvolt adósódva.Mi a helyzet ma? Mint, a cikk is taglalja, a lörinci önkormányzat a meglévő 3 mrd(3000 milliós) tartozását szándékozik növelni.
Kapom a Kispest Újságot, s mit olvasok benne? Az idei esztendő az, amikor pozitív mérleggel fordul az önkormányzat az új évbe. Nagyon szép, nem is vártuk ettől az önkormányzattól.

De a lényeg, mind a két önkormányzat MSZP_SZDSZ vezetésű.Talán megért volna egy misét, hogy megkérdezzék a kispestieket, hogy miként sikerült ezt megoldaniuk?
süti beállítások módosítása