HTML

Kisgazdák Blogja

A polgári kisgazdák nem hivatalos blogja. A bejegyzés tartalmáért a szerző felelős.

Friss topikok

Kérdések a vízgazdálkodás kapcsán

Kisgazda 2009.10.16. 05:10

Kékkői Zoltán országgyűlési képviselőnk szóbeli kérdést intézett az Országgyűlés a környezetvédelmi és vízügyi miniszterhez: "Milyen tervei vannak a környezetvédelmi és vízügyi tárcának arra nézve, hogy hazánk természetes vízkincsét felhasználva növekedjen az öntözött termőföldek összterülete?" címmel.

Kékkői Zoltán
KÉKKŐI ZOLTÁN JÓZSEF (Fidesz): Köszönöm, elnök úr. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Államtitkár Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Mint a "Kérdések a vízgazdálkodás kapcsán" címmel Gráf József földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszterhez intézett írásbeli kérdésemre adott miniszteri válaszból is kiderül, hazánk mezőgazdasága jelentős hátrányt szenved természetes vízkincsünk csekély mértékű kihasználtsága miatt.
Gráf miniszter úr a válaszában többek között kifejtette, hogy a versenyképes hazai agrártermelés érdekében célszerű lenne az öntözött területeket 180 ezer hektárra növelni. Ehhez képest a vízjogilag engedélyezett közel 207 ezer hektárnyi öntözhető területből idén mindössze 78 ezer hektáron folyik öntözéses gazdálkodás, ami még a tavalyihoz képest is 9 ezer hektárnyi csökkenést jelent, pedig megfelelő vízgazdálkodási tervvel az idei aszály okozta károk is mérsékelhetők, megelőzhetők lettek volna.
Szabó Imre miniszter úr figyelmét is erre hívtam fel egy írásbeli kérdésemmel. A miniszter úr többek között így válaszolt: nem mulaszthatom el megjegyezni, hogy az öntözésre berendezett területek, az öntözési kapacitások kihasználhatósága jelentősen alatta marad a lehetőségeknek.
A hazai növénytermesztők helyzete már amúgy is válságos, hiszen a megszorítások jegyében az úgynevezett gofr-növények esetében mintegy 33 milliárd forinttal csökkent a kiegészítő nemzeti támogatás keretösszege.
Kérdezem ezért az államtitkár urat: milyen tervei vannak a környezetvédelmi és vízügyi tárcának arra nézve, hogy hazánk természetes vízkincsét felhasználva növekedjen az öntözött termőföldek összterülete?
Köszönöm a figyelmet.

ELNÖK: Köszönöm, képviselő úr. Megadom a szót Kling István államtitkár úrnak.

DR. KLING ISTVÁN környezetvédelmi és vízügyi minisztériumi államtitkár: Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Úr! Szóban sem tudok mást és többet mondani, mint amit az írásbeli kérdésre adott válaszában a miniszter úr, vagyis azt, hogy hosszú évek óta törekszik a tárca arra, hogy a vízgazdálkodási gyakorlat kialakításában ne csak az árvízvédelemre, hanem a takarékos vízgazdálkodásra is ráirányítsa a figyelmet.
Három pontban tudnék a kérdésre részletesen válaszolni. Az első az, amelyben az állami beruházások során a tározók műszaki megoldásaiban olyan kivitelezéseket hajt végre a tárca, hogy az árhullámok levonulása során a mezőgazdasági művelhető területek öntözéséhez is hozzájáruljanak a kivitelezéssel. Másodikként olyan jogszabályi lehetőségeket biztosít a mentességek során az öntözésre, hogy a vízkészletjárulék fizetése alóli mentességet élveznek, ha az öntözéshez fordulnak a mezőgazdasági vízgazdálkodók. Ezen túlmenően azért, hogy aszály esetén a mezőgazdasági termelők minél előbb öntözővízhez jussanak, a tárca a társtárcával, az FVM-mel közösen gyorsította az öntözési vízjogi engedélyek kiadásának eljárásait.
Remélem, ezekkel hozzá tudunk járulni ahhoz, hogy a vízjogi engedéllyel rendelkező területeknél valóban ne csak 38 százalékon valósuljon meg a tényleges öntözés. Remélem, a fentiek meggyőzik önt arról, hogy a tárcánk a lehető legtöbbet megteszi ebben a kérdésben.
Köszönöm megtisztelő figyelmét.

(parlament.hu)

 

Szólj hozzá!

A bejegyzés trackback címe:

https://kisgazda.blog.hu/api/trackback/id/tr841453399

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása